අපගේ දැක්ම

යහපාලනයෙන් හා තිරසාර සංවර්ධනයෙන් ප්‍රමුඛතම දිසාව

අපගේ මෙහෙවර

  • නිර්මාණශීලීව සහ නව්‍යශීලීව සම්පත් කළමනාකරණෙයෙන්
  • ජන ජිවිතය සවිබල ගැන්වීමට දිසාව මෙහෙයවීම

ක්‍රි.ව 1412දී ඇරඹුණු කොළඹ කේන්ද්‍ර කොටගත් රාජධානියේ අගනුවර වූයේ ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ නගරයයි. ක්‍රි.ව 1551න් පසු ලංකාවේ පෘතුගීසි බලය වර්ධනය වූ අතර බුවනෙකබාහු රජුගෙන් පසු කොළඹ නගරය පෘතුගීසි පාලන සංවිධානයේ කේන්ද්‍රස්ථානය බවට පත්විය. පෘතුග්‍රිසි ආධිපත්‍යය පැවති කාලය තුළ ඔවුන් සිය පරිපාලන හා දේශපාලන කේන්ද්‍රස්ථානය කර ගනු ලැබුවේ කොළඹ නගරයයි. කොළඹ වරාය ප්‍රධාන නාවුක මධ්‍යස්ථානය කර ගත් ඔවුහු කොළඹ කොටුව ප්‍රාදේශීය පාලන මධ්‍යස්ථානයක් ලෙසත් පිටකොටුව ජනාවාස ප්‍රදේශයක් ලෙසත් යොදා ගත්හ.

1833 දී ඉංග්‍රීසින් විසින් කොළඹ නගරය දිවයිනේ අගනුවර ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද බව ඉතිහාසයේ සඳහන් වේ. යුරෝපීයයන්ගේ ආගමනයෙන් පසු ස්වභාවිකව පිහිටි කොළඹ වරාය වාණිජ්‍ය කටයුතු සඳහා භාවිතාවීමත් සමඟ කොළඹ නගරය සියවස් ගණනක ඈත ඉතිහාසයට එක්වෙයි. මෙම දිස්ත්‍රික්කයේ පිහිටි කෝට්ටේ හා සීතාවක ඉපැරණි රාජධානි වු අතර ඵෙතිහාසික සිද්ධස්ථානද රාශියකි. කොරතොට රජමහා විහාරය, කෝට්ටේ රජමහා විහාරය, නවගමුව පත්තිනි දේවාලය ඒ අතර ප්‍රධාන වේ. පාදුක්ක උග්ගල් කන්දේ පිහිටි බ්‍රාහ්මි අක්ෂරයයි සැලකෙන සෙල්ලිපි දිස්ත්‍රික්කයේ ඵෙතිහාසික වැදගත්කම තීව්‍ර කරයි.

බස්නාහිර පළාතේ ප්‍රධානම දිස්ත්‍රික්කය වන කොළඹ දිස්ත්‍රික්කය වර්ග කි.මී. 675 කින් යුක්තය. මෙහි මායිම් වශයෙන් උතුරින් කැළණි ගඟද , දකුණෙන් පානදුර බොල්ගොඩ ගඟද, බස්නාහිරින් මුහුදු තීරයද, නැගෙනහිරින් සබරගමු පලාත් මායිම්ද සීමා මායිම් කොටගෙන පිහිටා ඇත.

ලංකාවේ දිස්ත්‍රික්කයක සිටින වැඩිම ජනගහනය වන 2251274 ක් ජීවත්වන කොළඹ දිස්ත්‍රික්කය ප්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාශ 13 කින් යුක්තවන අතර ඒවායේ කටයුතු කොළඹ දිස්ත්‍රික් ලේකම් කාර්යාලය මගින් සම්බන්ධීකරණය කර මෙහෙයවනු ලබයි.

කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයේ සීමා මායිම්

  • උතුර - කැලණි ගඟ (ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කය)
  • දකුණ - බොල්ගොඩ ගඟ (කළුතර දිස්ත්‍රික්කය)
  • බටහිර - මුහුදු තීරය
  • නැගෙනහිර- සබරගමුව පළාත

දේශගුණය

කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයේ දේශගුණය සාමාන්‍යයෙන් වර්ෂය පුරා සමශීතෝෂ්ණ ස්වභාවයේ පවතී. මාර්තු, අප්‍රේල් කාලයේදී උපරිම සාමාන්‍ය උෂ්ණත්වය 31oC (88oF) පමණ වන අතර දිස්ත්‍රික්කයේ අවම සාමාන්‍ය උෂ්ණත්වය 22oC (72oF) පමණවේ. කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයේ ප්‍රධාන දේශගුණික විපර්යාසය ඇති වන්නේ මැයි සිට අගෝස්තු දක්වාත් ඔක්තෝබර් සිට ජනවාරි දක්වාත් මොසම් කාලගුණ තත්වයන් පවතින විටදීය. මෙම කාලයේදී අධික වර්ෂාපතනයක් අපේක්ෂා කළ හැකිය. වාර්ෂික වර්ෂාපතනය ආසන්න වශයෙන් මි.මී. 2400 පමණ වේ.

දිස්ත්‍රික් ලේකම්වරුන්ගේ නාම ලේඛනය

අනු අංකය

නම සිට දක්වා
1 සී.පී. ලෙයාර්ඩ් 01.10.1851 19.02.1879
2 ෆෙඩ්රික් රිචර්ඩ් සවුන්ඩර්සන් 19.02.1879 18.10.1890
3 ඔගස්ටින් රෝලින්ස් ඩවුසන් 18.10.1890 20.09.1897
4 ෆ්‍රැන්සිස් රොබර්ට් ඵල්ලිස් 20.09.1897 01.03.1902
5 ජෝර්ජ් ම්‍රික් ෆවුලර් 01.03.1902 01.12.1905
6 හෙන්රි ලෙ‍යිටෝන් ක්‍රෝෆෝඩ් 01.12.1905 11.07.1907
7 ලෙනාඩ් විලියම් බුත් 11.07.1907 16.04.1908
8 හෙන්රි විලියම් ෆෙඩ්රික් 16.04.1908 28.02.1909
9 චාලිස් තෝමස් ඩො‍යින් විගෝස් 28.12.1909 01.01.1911
10 ඵච්.ඩබ්ලිව්.ඵෆ්. කොටින්හැම් බ්‍රෝඩ්හර්සට් 01.01.1911 04.01.1912
11 ජෝන් ජෝර්ජ් ‍‍ෆ්රේසර් 04.01.1912 02.02.1913
12 ආතර් සැම්සොන් පෑග්ඩන් 02.02.1913 12.08.1913
13 හර්බට් රේනර් ෆ්රීමන් 12.08.1913 22.07.1914
14 ජෝන් ජෝර්ජ් ‍‍ෆ්රේසර් 22.07.1914 04.12.1915
15 ‍හෝවර්ඩ් ඔර්මි ෆොක්ස් 04.12.1915 15.04.1916
16 ජෝන් ජෝර්ජ් ‍‍ෆ්රේසර් 15.04.1916 01.12.1923
17 රොබර්ට් නීමන් තයින් 01.12.1923 09.01.1929
18 එඩ්වර්ඩ් ටර්නර් මිලින්ටන් 09.01.1929 31.03.1931
19 වෙඩ්ඩර්බර්න් මැක්ස්වෙල් මැක්ලගන් 31.03.1931 07.04.1932
20 මාර්කස් මිබර්න් 07.04.1932 26.07.1937
21 හොබ්ඩේ විල්ෆ්‍රිඩ් අර්නස්ට් 26.07.1937 06.11.1939
22 ස්ටිවන්ස් විලියම් ඔස්වර්ල්ඩ් 06.11.1939 01.08.1940
23 හොබ්ඩේ විල්ෆ්‍රිඩ අර්නස්ට් 01.08.1940 28.01.1946
24 කුමාරස්වාමි වේලුපිල්ලේ 28.01.1946 15.12.1947
25 ඩැනියල් රෙජිනෝල්ඩ් යන්ග් 15.12.1947 04.02.1948
26 කුමාරස්වාමි වේලුපිල්ලේ 04.02.1948 04.10.1949
27 එල්.එල්. හන්ටර් 04.10.1949 02.12.1949
28 ඩබ්. හෝම්ස් 02.12.1949 10.07.1950
29 බී. එස්. පෙරේරා 10.07.1950 09.10.1950
30 ඩබ්. හෝම්ස් 09.10.1950 07.07.1951
31 අාර්.ඒච්. ඩී. මැන්ඩර්ස් 01.10.1951 30.09.1952
32 ජී. පී. තම්බයියා 23.10.1952 22.04.1954
33 වී.එස්.එම් ද මැල් 22.04.1954 13.07.1957
34 ඒ.එස්.කොහොඹන් වික්‍රම 19.07.1957 25.09.1957
35 ජී.පී. තම්බයියා 01.10.1957 13.10.1964
36 බී.එච් ද සොයිසා 01.11.1964 30.06.1965
37 වී.ඩී.වී. මහත්නතිල 01.07.1965 30.01.1968
38 පාලිත ඊ වීරමන් 01.02.1968 30.06.1968
39 ඩී.ආර්.උමගලිය 01.07.1968 03.07.1970
40 ඩන්කන් වී ද අල්විස් 04.07.1970 31.05.1975
41 එම්. ඩබ්ලිව් අමරෙස්කර 01.06.1975 04.10.1978
42 එන්.එම්.ඒ.නවරත්න 05.10.1978 31.05.1987
43 විමලධර්ම ඒකනායක 01.06.1987 31.12.1989
44 ටී.කේ. දසනායක 01.01.1990 16.04.1990
45 සනත් ආර්. වීරකෝන් 17.04.1990 27.10.1999
46 ඩබ්ලිව් කේ.කේ.කුමාරසිරි 28.10.1999 23.12.2001
47 ජී.ඒ.ජේ සිල්වෙස්ටර් 24.12.2001 10.01.2011
48 ඒස්. හපුආරච්චි 11.01.2011 27.09.2011
49 එච්. ටී. කමල් පත්මසිරි 14.11.2011 12.09.2015
50 සුනිල් කන්නංගර 09.11.2015